- A házasság felbontása a felek közös megegyezése alapján bírósági, közigazgatási vagy közjegyzői eljárással történik. Közös megegyezés esetén, kiskorú gyermekekkel, a házasság felbontása a bíróság vagy közjegyző hatáskörébe tartozik.
- A házastársak személyesen kérvényezik a házasság bontását. Kivételes esetben, a törvény értelmében, a válási kérés benyújtható meghatalmazott által, a megbízást közjegyzői közokirat bizonyítja.
- A házasságbontási bizonylat tartalmazza a házastársak közös megegyezésén alapuló válását, a válóok, vagy a házastársak hibáinak megjegyzése nélkül, a házastársak családnevét a válás után, és ugyanakkor a szülők egyezségét a kapcsolatukból származó kiskorú gyerekekre vonatkozóan.
A házastársak megegyeznek:
– A válás utáni családnévre;
– A kapcsolatukból származó kiskorú gyerekek lakóhelyére, közös szülői felügyeleti jogának gyakorlására és a gyermektől külön élő szülő személyes kapcsolattartására;
– a szülők hozzájárulásáról a gyermek nevelésével, oktatásával, iskolázásával és szakképzésével kapcsolatos költségekre vonatkozóan.
- A 10 év feletti kiskorút a közjegyző köteles kihallgatni.
- Amennyiben a házastársak között nem születik megállapodás a bontás minden részletére, a közjegyző visszautasítja a beterjesztett kérésüket.
- 30 nap gondolkodási idő letelte után a házastársak személyesen megjelennek a közjegyző előtt – ez alkalommal már a feleket nem képviselheti megbízott – és ha továbbra is fenntartják bontási kérésüket, a közjegyző kiállítja a válási bizonylatot.
- A kiskorúval kapcsolatos kérdésekben a közjegyző hitelesíti a házastársak megállapodását és az eredeti házassági bizonyítványra feljegyzi annak felbontását.
Válás esetén a házastársak a következő iratokkal jelennek meg a közjegyzőnél:
- Személyi igazolványok
- Születési bizonyítványok
- Házassági bizonyítvány
- Amennyiben léteznek kiskorú gyermekek, bemutatják azok születési bizonyítványát is.
- Amennyiben létezik házassági szerződés, akkor kötelező ennek is a bemutatása.